ENGLISH
Borut Savski - Theremidi - Kapacitivni senzor telesne bližine II Izdelki > Trdi (ogledov: 843715)
prosto pretočno

Opis

Naziv: Kapacitivni senzor telesne bližine II.
Avtor: Borut Savski
Produkcija: 2004 do 2009

Ta prispevek je del t.i. DIY serije projektov, principi pa so bolj podrobno opisani tukaj. Znanje in izkušnje, ki jih delimo, so tesno povezani z našimi umetniškimi projekti - ker so pač naše igrišče mediji in tehnologija.

Spisek elementov in njihove vrednosti so v shemi. 




Povezane stvari


Ozadje

TEREMIDI je naziv malo bolj naprednega vezja kapacitivnega senzorja, ki je v zgodovini dobil ime "termenvox" ali "teremin" -po svojem izumitelju Levu Nikolajeviču Termenu. Izum je sočasen s pionirskimi raziskavami radia in elektronskega ojačanja v dvajsetih letih minulega stoletja. Pravzaprav gre za stranski produkt pri razvoju radia - točneje: raziskovanja frekvenčnega mešanja, modulacije in demodulacije ter zapažanje kapacitivnih lastnosti človeškega telesa.

THEREMIDI ima dodatno možnost za krmiljenje glasnosti - tako kot to zmorejo koncertni teremini z uporabo desne roke. Vendar je še bolj kot mali teremin namenjen za neke vrste fizični vmesnik.

Opis vezja

Oba oscilatorja - spremenljivi in fiksni - sta enaka, kot je že opisano pri enostavnem termenvoxu. Razlika je v dodanem vezju za PLL demodulacijo 4046, saj se frekvenci spremenljivega in fiksnega oscilatorja peljeta neposredno na vhoda faznega komparatorja v vezju 4046, na izhodu katerega (nožica 13) potem dobimo enosmerno kontrolno napetost, ki je proporcionalna razliki frekvenc. To kontrolno napetost lahko uporabimo tako, da jo prek kakšnega primernega pretvornika (na primer Doepfer A-192 ali mikroprocesorsko vezje Arduino) peljemo v računalnik.

Na tiskani ploščici je predvideno, da izhodno napetost PLL vezja uporabimo kot kontrolno napetost v enostavnem napetostno krmiljenem ojačevalniku  (VCA, vezje 4007), kjer lahko z njim (torej z bližanjem telesa anteni teremina) ojačujemo poljubni signal. Vir je  lahko tudi drugi - dodatni teremin. Verjetno zaradi enostavnosti vezja in nemuzikaličnosti zvoka to ni prava rešitev. 

Boljša rešitev je v uporabi krmilne enosmerne napetosti in/ali izhodne frekvence s pretvorbo s pomočjo mikrokontrolerja Arduino, ki ga enostavno priklopimo s pomočjo USB priključka na računalnik. Patch za Pure Data in ustrezni programček je na voljo na spletni strani Arduina.

V vezju VCA (4007) uporabljamo en komplementarni tranzistorski par kot celico s spremenljivim ojačanjem. Ker je ta celica precej nelinearna, je kar nekaj popačenj, poleg tega pa je ojačanje odvisno tudi od nivoja kontroliranega vhodnega signala. Rešitev bi bila, da je ta čim manjši, zato pa moramo povečati ojačenje znotraj 4007, da dobimo ustrezen izhodni signal. Dinamika VCA je med 10 in 20 dB, kar ni veliko.