# GALERIJA KAPELICA, Kersnikova 4, Ljubljana

STATUS

Galerijo Kapelica je ustanovila Študentska organizacija Univerze v Ljubljani leta 1995 v prostorih ŠOU na Kersnikovi 4 vLjubljani, danes pa predstavlja del stalnih dejavnosti kulturno-umetniške ustanove Zavod K6/4, kamor od začetka leta 2001 spadajo še Klub K4, Kiberpipa in festival Break.

V Kapelici, ki je bila včasih liturgični prostor vajeniškega doma, se pod vodstvom, ki je nastopilo z letom 1995, odvija program, s katerim se je okoli galerije vzpostavilo povsem novo občinstvo. Na samem začetku so Kapelico obiskovali le naključni gostje, kmalu pa se je glas o odličnih predstavitvah umetnikov in njihovih umetniških del razširil in tako je naša galerija postala pomemben del slovenske in mednarodne umetniške scene.

POSLANSTVO

V galeriji Kapelica hočemo:

  • omogočati ljudem iz različnih umetniških okolij raziskovanje in eksperimentiranje z novimi paradigmami in mejami v sodobni umetnosti spodbujati, informirati, izobraževati in presenečati
  • problematizirati večne resnice in konformizem v umetniških praksah biti prostor vitalnih interakcij med umetniki, občinstvom in idejami oživljati izročila in poslanstva umetniških avantgard

VSEBINSKA IN ŽANRSKA USMERITEV

Pri odločitvi o strukturi galerijskega programa nas je vodila le ena premisa: radi bi prikazovali tako umetniško produkcijo, ki jo v drugih galerijah ne. Danes je situacija taka, da nas ne zanimajo slike, temveč prostorske instalacije in ambienti, ne teater, ples in koncerti, temveč performansi in umetniške akcije, ne enosmerna  redavanja, temveč predstavitve umetnikov in organizacij, od katerih se imamo kaj naučiti.

Vsebinsko se želimo osredotočiti na raziskovanja in eksperimente, ki po svoji naravi reflektirajo današnje stanje, pogoje in okoliščine v umetnosti in življenju, ki nas obkrožajo. Besedo dajemo umetnikom, ki imajo kaj povedati. Upira se nam vpenjanje v diktate potrošniške družbe, ki na umetnost gleda zgolj skozi očala denarja oziroma umetnostnega trga, zato se izogibamo umetniškim objektom, ki bi lahko bili predmet prodaje. Dekorativnim in aranžerskim artefaktom priznavamo njihovo nujnost, vendar se jih v galeriji na široko izogibamo. Potrošnikom, ki umetnost pojmujejo kot razvedrilo in rekreacijo prepuščamo varen in dolgočasen objem splošno družbeno sprejetih umetniških norm, ki jim enostavno rečemo kar Kultura. V galeriji sledimo znani maksimi, ki pravi, da se umetnost vedno bori s kulturo (tako nekako kot je boljše zlo dobrega)! tem v mislih dajemo prednost umetnikom, ki se gibljejo na robu, ki nam razširjajo spoznavne horizonte in nam omogočajo, da skozi njihove poetike vidimo sodoben svet na različne načine, ga reflektiramo in se prebujamo iz omame virtualnega sveta praktičnih ideologij, ki nas prepričujejo, da nam še nikoli ni bilo lepše. Estetika iz vsakdanjega življenja, ki vlada pod zastavo dobrega okusa, je vse bolj ideološka praksa, ki ljudi spreminja v zadovoljne, z lepim zaslepljene ovce, mimo katerih teče realnost, ki pa po njihovem mnenju tako ali tako pripada drugim - priviligiranim. Zato dajemo glas umetnikom, ki nas budijo, nam dajo misliti in nas silijo, da smo aktivni in zato bogatejši za nov pogled na svet. Verjamemo, da produciramo umetnost, ki bo klasika naslednjega stoletja.

Glede na strateško opredelitev galerije za sodobne raziskovalne umetniške prakse program oblikujemo glede na najnovejše poizkuse in raziskovanja na umetniškem področju. Glavni programski sklopi, s katerimi se ukvarjamo, so: tehnologija skozi umetnost, znanost skozi umetnost, družba skozi umetnost, telo skozi umetnost, zvok skozi umetnost.

SODELOVANJA IN GOSTOVANJA

Galerija Kapelica je vletih svojega obstoja postala obvezna postaja vseh gostujočih kustosov, umetnikov in teoretikov sodobnih umetniških praks v Ljubljani, ki so vselej pozitivno presenečeni nad specifično programsko usmerjenostjo galerije in pestrostjo realiziranih projektov.

Večkrat smo bili že povabljeni, da na različnih simpozijih in konferencah predstavimo delo naše galerije (Sarajevo/BH, Bratislava/SL, Rim/IT, Beograd/SCG, Kijev/UA, Rotterdam/NL, Oslo in Tromso/NO, …), redno pa nas gostita tudi ljubljanska likovna akademija in AGRFT. V okviru številnih mednarodnih festivalov ( Računalniški festival v Mariboru/SI, Sarajevska Zima/BH, Bienale mladih Evrope in Mediterana v Rimu, Sarajevu, Torinu in Atenah, Salon mladih v Zagrebu/HR, Pixxelpoint v Novi Gorici/SI, …) smo sodelovali kot selektorji za predstavitev slovenske mlajše umetniške scene. Hkrati z gostovanji pa težimo k vzpostavljanju stikov v tujini in ustvarjanju mreže interesnih skupnosti. Povezujemo se z domačimi ( Galerija ŠKUC, Festival Mesto žensk, Forum Ljubljana, Stripcore, Zavod SCCA Ljubljana, Maska, Kibla/Maribor, Mostovna/Nova Gorica, Moderna galerija Ljubljana, Cankarjev dom/Ljubljana …) in mednarodnimi galerijami in drugimi umetniškimi iniciativami ( Live Art Development Agency/London , Kontejner/Zagreb , Pro.ba/Sarajevo , O3one galerija/Beograd , ...), s katerimi si izmenjujemo izkušnje včasih pa tudi umetniške projekte.

Leta 2003 smo bili sstrani Ministrstva za kulturo RS izbrani, da na 50. Beneškem Bienalu z izborom umetniškega projekta avtorja Žige Kariža predstavljamo Slovenijo v slovenskem paviljonu v Benetkah.

Med decembrom 2004 in februarjem 2005 je bila Galerija Kapelica kot fenomen slovenskega in mednarodnega prostora predstavljena na razstavi "7 SINS / Ljubljana-Moscow" v Moderni galeriji vLjubljani, ki so jo kurirali Zdenka Badovinac/SI, Viktor Misiano/RU in Igor Zabel/SI.

MEDIJSKA POKRITOST

Zajeten kup člankov, kritik in revizij iz dnevnega časopisja ter posnetkov intervjujev in posameznih dogodkov slovenske nacionalne televizije v arhivu galerije priča o prepoznavnosti galerije v medijih. Znan zagrebški časopis za kulturo in civilno družbo Arkzin je Kapelico proglasil za "kultni prostor", kjer se dogajajo najzanimivejše stvari v Sloveniji, slovenski tednik Mladina pa je Kapelico proglasil za edino galerijo med sto izbranci iz vseh področij javnega življenja, ki je zaznamovala prvih pet let življenja v samostojni Sloveniji. V istem tedniku, ki vsako leto objavi deset najboljših umetniških projektov predstavljenih v slovenskih razstavnih prostorih, sta bila v letu 2004 dva organizirana v produkciji Galerije Kapelica, eden izmed njiju (Visions of Excess) pa je bil proglašen za “ne samo umetniški dogodek leta 2004 ampak desetletja”.

Galerija Kapelica je postala referenčna točka, ki v umetniškem in širšem krogu nekaj velja in se je kot taka zapisala tudi v nekaj že objavljenih raziskav (Maska magazine/SI, …), diplomskih in magistrskih nalogah ter doktorskih disertacijah (Tomaž Krpič/SI, Gretchen Bakke/ZDA, …) in knjigah mednarodnih in domačih avtorjev (Amelia Jones/ZDA, Renata Salecl/SI, Bojana Kunst/SI, Janez Strehovec/SI, Katrien Jacobs/BE…).

Medijska pokritost poleg spremljajočih katalogov in spletne predstavitve omogoča umetnikom, da se kar najbolje predstavijo čim širšemu krogu občinstva. Tako ni redkost, da mlade umetnike opazijo pomembnejše, renomirane in večje galerije, ki jim omogočijo, da nadaljujejo svojo umetniško pot.



PROGRAM VGALERIJI KAPELICA 2006

2006

Razstave, instalacije, situacije: William Linn: "Wargames", Tao G. Vrhovec Sambolec: "Mechanical metaphor", Paul DeMarinis: "Firebirds" in "Raindance", Bill Vorn: "Prehysterical Machine", Sašo Sedlaček: "Vojna odpadkov", Martin Bricelj: "Robovox", f18 Institute: "The LivingRoom", Seemen: "Low-tech Robotics", Polona Tratnik: "Unikum", Philip Ross: "Juggernaut"

Performansi: Yann Marussich: "Traversée", Vlado G. Repnik: "Theatre Protocol", Eclipse: "Marija Zavetnica", Mat Fraser: "Thalidomida Vale Tudo", David Toole: "Pike Company"

Predavanja/predstavitve: Aljoša Kolenc: "Seminar 06: Phallus"

Zvočni dogodki: Bojan Fajfrić: "Tuning the Countries III", Serija predavanj vokviru cikla zvočnih dogodkov, predavanj in delavnic Bitshift

                                                                                            NAZAJ